SSS - Sıkça Sorulan Sorular

Genel bakım

Suyunuzu temiz ve dezenfekte tutmak için Spa küvetinize doğru şekilde bakmak ve tüm su değerlerini dengede tutmak önemlidir. Aşağıda bakım konusunda size yardımcı olacak birkaç tavsiye verilmiştir.

Filtre parçasını (kartuşu) düzenli olarak değiştirin

Filtre kartuşu, Spa küvetinin kullanım yoğunluğuna bağlı olarak her gün veya her kullanımdan sonra yeterince güçlü bir su akışı altında (örn. bir musluktan veya bahçe hortumundan) yıkanmalıdır. Ortalama olarak, bir filtre kartuşu bir hafta dayanır ve ardından yenisiyle değiştirilmelidir. Bu prosedürlere uyulmazsa, filtre kartuşunun daha sık değiştirilmesi gerekecektir.

Doğru su değerleri

Su pH değeri 6.8 ile 7.6 arasında, alkalite 60 ile 120 ppm arasında ve serbest klor 2 ile 4 ppm arasında olmalıdır.

Test şeridi nasıl kullanılır?

Başlangıçta su değerlerini her gün bir test şeridi ile kontrol edin. Tüm şeridi 1 saniye boyunca suda bekletin. Şeritteki fazla suyu silkelemeye çalışmayın, her karede bir damla su kalmalıdır. Şeridi 15 saniye boyunca yatay konumda tutun ve ardından hemen sonuçları okuyun.

Su değerleri çok yüksek veya düşükse ne yapılmalı?

Okunan değerlere göre suyun alkalitesi ve ardından pH değerini doğru şekilde ayarlanmalıdır. Uygun havuz kimyasını kullanarak bu değerleri artırın veya azaltın. Ardından, örneğin klor ekleyerek serbest klor doğru miktarını dengeleyin.

Dikkat! Aşırı miktarda klor Spa küvetine zarar verebilir (örn. suda siyah partiküller bulunabilir). Klor miktarını azaltmak için Spa küvetindeki suyun bir kısmını boşaltın ve klor içermeyen suyla doldurun.

Spa küvetindeki su yeşil/bulanık/sütlü mü veya köpük içeriyor mu?u?

Çoğu durumda bunun nedeni düşük klor seviyesidir. Eski suyu dökün ve Spa küvetinin içini yumuşak bir fırça ile temizleyin. Küveti ve bağlantı borularını iyice durulayın. Her şeyin temiz olduğundan emin olun. Eski filtreyi yenisiyle değiştirin. Küveti temiz musluk suyu ile doldurun. Ardından uygun havuz kimyasallarını ekleyin. Tuzlama makineli bir Spa küvetiniz varsa, kılavuzdaki talimatlara göre tuz ekleyin.

Yukarıdaki bilgiler sadece Spa küveti bakımı hakkında genel tavsiye niteliğindedir. Daha ayrıntılı tavsiyeler için lütfen havuz kimyasalı uzmanları ve satıcıları ile iletişime geçin.