SSS - Sıkça Sorulan Sorular

Genel bakım

Havuz suyu bakımı 4 adıma ayrılabilir: filtreleme, doğru su değerleri (pH), dezenfeksiyon (klor) ve yosun kontrolü/yok etme. Yosun genellikle ilk 3 adım doğru şekilde takip edilmediğinde ortaya çıkar. Çoğu dezenfektan yosunları yok edecek kadar güçlüdür. Düzenli filtreleme ve su değerlerinin dengede tutulmasıyla, berrak ve temiz su elde etmek için çok fazla malzeme ihtiyacınız olmayacaktır.

Hava durumu, havuzu kullanan kişi sayısı ve kullanım sıklığı gibi çeşitli dış faktörler yukarıdaki adımları etkileyebilir. Bu noktalara bağlı olarak, tekli adımların ayarlanması gerekir.

Adım 1: Filtreleme

Havuzdaki tüm su hacmi günde bir kez filtrelenmelidir. Filtreleme süresi her bir pompa ve havuz için ayrıdır ve her zaman eklenmiş kullanım kılavuzunda belirtilir.

Filtre parçası (kartuş) her gün yeterince güçlü bir su akışı (örn. bir musluk veya bahçe hortumu) altında yıkanmalıdır. Bu şekilde filtre daha uzun ömürlü olacaktır. Aksi takdirde kartuşun daha sık değiştirilmesi gerekir. Her durumda, filtre kartuşu düzenli olarak tamamen yenisiyle değiştirilmelidir. Kum filtrelemesi için, basınç göstergesinin ibresi sarı kısmı gösterdiğinde ters yıkama yapmalısınız.

Adım 2: Su değerleri

Başlangıçta su değerlerini her gün bir test şeridi ile kontrol edin. Tüm şeridi 1 saniye boyunca suda bekletin. Şeritteki fazla suyu silkelemeye çalışmayın, her karede bir damla su kalmalıdır. Şeridi 15 saniye boyunca yatay konumda tutun ve ardından hemen sonuçları okuyun. Şeridi suda çok uzun bekletmeyin.

Suyun pH değerinin dengeli olduğundan emin olun. Önemli ölçüde sapma gösteriyorsa, lütfen bir havuz uzmanı veya havuz kimyasalları satıcısı ile iletişime geçin. Suyu doğru değerlere getirmek için hangi ürünlerin kullanılabileceği konusunda size tavsiyede bulunacaklardır.

Adım 3: Dezenfeksiyon

Suda doğru miktarda klor olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Gerekirse daha fazla klor ekleyin. Suda yeterli klor yoksa, filtre kartuşunuz çok daha hızlı tıkanacak ve pompanın performansı düşecektir. Tıkanmış bir filtre kartuşunun daha büyük direnci nedeniyle, pompa daha düşük bir su akışına sahip olacaktır.

Krok 4: Adım 4: Yosun yok etme

Havuzdaki tüm su hacmi günde bir kez filtrelenmelidir. Yüksek sıcaklıklarda ve durgun suda yosun çok hızlı çoğalır. Suyu yeterince filtrelemezseniz, suda bol miktarda klor olmasına rağmen yosun havuza yerleşebilir ve hızla çoğalabilir.

Klor şoku (kimyasal), tuzlama makinesindeki "boost" fonksiyonu ile aynı etkiye sahiptir. Kısa bir süre içinde büyük miktarlarda klor eklenir. Bu, havuzdaki yeşil su ve kaygan yüzeylerle mücadele etmenin bir yoludur.

Eğer suda çok fazla biyolojik materyal varsa, üretilen klor hemen suyu dezenfekte etmek için kullanılır. Bu nedenle, yeterli klor üretmek için tuzlama makinesini daha uzun süre çalışır durumda bırakmak gerekir.

Yukarıdaki bilgiler sadece havuz bakımı hakkında genel tavsiye niteliğindedir. Daha ayrıntılı tavsiyeler için lütfen havuz kimyasalı uzmanları ve satıcıları ile iletişime geçin.